Innowacja pedagogiczna "Gmina Czernica - tu mieszkam."
Z początkiem września klasy drugie rozpoczęły realizację innowacji pedagogicznej "Gmina Czernica - tu mieszkam." W ramach podjętych do tej pory aktywności, uczniowie stworzyli wykres z nazwami miejscowości, w których mieszkają, wykonywali obliczenia matematyczne typu o ile więcej, o ile mniej. Wyszukiwali nazwy miejscowości gminy Czernica w wykreślance literowej, pracowali z mapą gminy, układali puzzle przedstawiające herb gminy Czernica. Niezwykłą atrakcją było spotkanie z Igorem Kosteckim, uczniem naszej szkoły i pomysłodawcą toru wyścigowego dla zdalnie sterowanych aut. Igor opowiedział dzieciom o tym, jak zrodził się pomysł budowy toru i jak doszło do jego realizacji. Zaprezentował też różne modele aut. Każdy uczeń mógł spróbować swoich sił w sterowaniu pojazdami, a pomagali im w tym koledzy z klasy Igora - Tosia i Piotr.
Monika Walkowiak
Ucz się ratować i ratuj
17.10.2024 roku klasa III a rozpoczęła zajęcia pt.”Ucz się ratować i ratuj” . W ramach takich zajęć uczniowie:
- obejrzeli film „Pierwsza pomoc”,
- zapoznali się z podstawowym wyposażeniem apteczki,
- przypomnieli sobie numery alarmowe,
- odbyli ćwiczenia praktyczne na fantomie
- wykonali w grupach plakaty dotyczące pierwszej pomocy
Celem takich zajęć jest , aby uczniowie już od najmłodszych lat oswajali się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Poprzez działania praktyczne uczymy ich odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku oraz tego , aby potrafili wezwać prawidłowo pomoc przez telefon . Uwrażliwiamy ich również na krzywdę innych.
Gry Planszowe
Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu. Zapewniają dobrą zabawę i pozwalają wczuć się w nieznane dotąd role. Nie tylko bawią, ale także rozwijają wyobraźnię oraz uczą – przewidywania, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za nie. Mając na względzie powyższe walory, dnia 11.10.2024 klasy III a i III d obchodziły Dzień Gier Planszowych.
Była to wspaniała okazja do świętowania, edukowania, integrowania i przede wszystkim – grania w gry planszowe. Ćwiczyliśmy logiczne myślenie, zdrową rywalizację czyli umiejętność wygrywania jak i przegrywania.
Wszystkim uczniom bardzo podobały się takie zajęcia , wszyscy świetnie się bawili i na pewno będziemy jeszcze takie wspólne granie kontynuować w trakcie roku szkolnego.
Anna Telatyńska
Zaczytana szkoła
Dnia 13.09.24 r. w ramach projektu "Zaczytana szkoła" klasa IV a wraz z Panią Magdaleną Bobowską i Panią Małgorzatą Sobczyk wybrała się do filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Kamieńcu Wrocławskim na lekcję biblioteczną pt. "Niezwykła praca bibliotekarza". Zajęcia odbyły się pod czujnym okiem Pani Aleksandry Kuroń, która wprowadziła młodych czytelników w tajniki pracy bibliotekarza. Dzieci zapoznały się także z bogatym księgozbiorem, a na koniec spotkania mogły wykorzystać swoje karty biblioteczne, aby wypożyczyć lektury.
Podążając słowami polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej warto pamiętać, że: "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła".
GALERIA ZDJĘĆ
Działo się u nas w 2023-24...
Oswajamy niepełnosprawność
„Oswajamy niepełnosprawność” - to temat zajęć warsztatowych, w których uczestniczyli uczniowie klas 0b i 1c. Kolejny raz gościliśmy w naszej szkole panią Agatę Roczniak, która od urodzenia boryka się z rdzeniowym zanikiem mięśni i mimo swojej niepełnosprawności, jest niezwykle otwartą, samodzielną i spełnioną osobą. W czasie zajęć dzieci miały okazję doświadczyć trudności z jakimi spotykają się na co dzień osoby niepełnosprawne. Dzieci uczyły się szacunku, akceptacji i wrażliwości społecznej. Rozwijały wyobraźnię, wrażliwość i empatię. Miały okazję przekonać się, że każdy może realizować swoje marzenia. Uczniowie otrzymali również od Fundacji Diversum książeczkę Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby pt. "Przemek zawsze wstaje lewą nogą."
Anna Wojtasik
Monika Walkowiak
Popołudnie z planszówką
1 grudnia 2023 roku odbyło się w naszej szkole "Popołudnie z planszówką". Uczniowie klas 4-8 poświęcili piątkowe popołudnie, żeby pograć z kolegami i koleżankami w swoje ulubione gry i poznać ulubione gry innych. Gracze przynieśli swoje ulubione gry i przez dwie godziny świetnie się bawili wymieniając się grami między sobą. Graliśmy w Rummicub, Eurobiznens, Monopoly, Dixit, 5 sekund, Milionerów, Uno, Who am I oraz Super Farmera. To popołudnie możemy zaliczyć do udanych.
Katarzyna Rogala-Łach i Mariola Zaryczna
Warsztaty „Neuroróżnorodność i AI”
16 czerwca 2023r. uczniowie klasy IIIa uczestniczyli w warsztatach „Neuroróżnorodność i AI” przeprowadzonych przez absolwentkę naszej szkoły Dominikę Mendyk, która obecnie jest uczennicą XIV LO we Wrocławiu. Zajęcia zostały zrealizowane w ramach projektu „Explory”. Warsztaty przybliżyły trzecioklasistom tematykę różnych zaburzeń neurozwojowych występujących u uczniów. Dowiedzieli się m. in. co to jest dysleksja, dyskalkulia, dysortografia, ADHD i w jaki sposób możemy wspierać osoby neuroróżnorodne. Przesłaniem warsztatów było, że ważna jest tolerancja dla odmienności, bo każdy człowiek jest inny. Podczas zajęć przybliżono również tematykę AI, czyli sztucznej inteligencji i chatGPT. Poruszone zagadnienia bardzo się uczniom podobały i z zaangażowaniem dyskutowali z prowadzącą.
Marta Florczyk
Nietoperze - lekcja z ekspertem
27 kwietnia uczniowie trzecich klas gościli hiropterolożkę z Uniwersytetu Wrocławskiego, panią doktor Iwonę Gottfried. Podczas lekcji uczniowie mieli okazję poznać wyjątkowo ciekawe życie nietoperzy. Niezwykłym doświadczeniem była możliwość bliskiej obserwacji tych sympatycznych stworzonek, dotknięcia ich miękkiego futerka i karmienia. Po spotkaniu z panią Iwoną, nie mamy już wątpliwości, że zamieszkujące w naszym kraju, Gacki, Nocki, Mroczki, Karliki, Borowce, Mopki i Podkowce są niezwykle pożyteczne i zasługują na szczególną ochronę.
Monika Walkowiak
Oswajamy niepełnosprawność. Jesteśmy różni.
„Oswajamy niepełnosprawność. Jesteśmy różni.”- to temat zajęć warsztatowych, w których uczestniczyli uczniowie klasy 3c. W swojej klasie gościli niezwykłą osobę, panią Agatę Roczniak, która od urodzenia boryka się z rdzeniowym zanikiem mięśni, a mimo swojej niepełnosprawności jest niezwykle otwartą, samodzielną i spełnioną osobą. W czasie zajęć dzieci miały okazję w ciekawy i angażujący sposób poznać różnorodność oraz zrozumieć niepełnosprawność. Uczyli się szacunku, akceptacji i wrażliwości społecznej. Rozwijali wyobraźnię, wrażliwość i empatię. Mieli okazję przekonać się, że każdy może realizować swoje marzenia, nawet jeśli nie jest osobą w pełni sprawną, a niepełnosprawność nie musi oznaczać wykluczenia.
Monika Walkowiak
Lekcja biblioteczna klasy I
Dnia 17 listopada 2022 klasa Id udała się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kamieńcu Wrocławskim. Zaplanowane zajęcia miały na celu rozbudzenie wśród dzieci zainteresowania książkami. Dzieci zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki, oglądały z zainteresowaniem wybrane książki oraz wypożyczyły coś dla siebie.
Marta Kujawa
Wizyta weterynarza
16 listopada 2022 r. do klasy Id zawitał wyjątkowy gość, a mianowicie Pan doktor weterynarii Karol Olejnik.
Celem jego wizyty było poznanie pracy weterynarza i zdobycie wiedzy na temat dbania i pielęgnowania zwierząt domowych, a także kształtowania postaw pozytywnych w stosunku do zwierząt. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu, zadawały pytania i opowiadały o swoich pupilach.
Marta Kujawa
Zdrowe kanapki
Dnia 7.11.2022 klasa 1a wykonała zdrowe, a zarazem śmieszne kanapki. Uczniowie przynieśli wszystkie potrzebne produkty. Po starannym umyciu rąk założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk wszyscy razem zabrali się do pracy. Zadanie wykonali znakomicie. Kanapki były śmieszne, ale przede wszystkim bardzo zdrowe. Uczniowie przy okazji robienia kanapek kształcili odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijali kreatywność , wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.
Anna Telatyńska
Irańska mozaika Robb Maciąg
7 listopada 2022 r uczniowie klas starszych zostali zaproszeni, przez Bibliotekę w Kamieńcu Wrocławskim, na spotkanie z podróżnikiem. Młodzież poszerzyła swoją wiedzę na temat islamskiego kraju Bliskiego Wschodu, zamieszkałego przez Persów, gdzie wspaniała sztuka, architektura i osiągnięcia starożytności przeplatają się ze współczesnymi problemami polityczno-religijnymi.
Spotkanie zakończyło się kreatywnymi warsztatami plastycznymi. Uczniowie własnoręcznie, metodą drukowania blokowego, stworzyli perskie ornamenty na płóciennych torbach. Wszyscy bawili się wspaniale.
Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie.
Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025.
Izabela Wlazło
GODZINY PRACY SEKRETARIATU
PONIEDZIAŁEK 7.00 – 16.00
WTOREK 7.00 – 16.00
ŚRODA 7.00 – 16.00
CZWARTEK 7.00 – 16.00
PIĄTEK 7.00 – 16.00